top of page
  • Navigeo

Z przymrużeniem oka #1 - GEOPORTAL

Geoportal jako źródło danych, informacji, a może narzędzie które wprowadza ludzi w błąd ?

Miasto Białystok, część osiedla Dojlidy
geoportal białystok dojlidy

Tak w skrócie - GEOPORTAL, czyli internetowy portal zawierający dane i usługi geoprzestrzenne, zawierający takie bazy danych jak dane o charakterze katastralnym (działki), ortofotomapy (zdjęcia wykonane przy użyciu samolotów bądź dronów), państwowy rejestr granic i nazw geograficznych, numeryczny model terenu, bazy danych obiektów geograficznych (BDOT), czy geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu (GESUT).

Na wstępie należy zaznaczyć, iż zawarte tam informacje mają charakter poglądowy, a przedstawione tam dane nie mogą służyć jako narzędzie do ewentualnych sporów. I od tego zaczniemy ... Dzwoni do mnie klient, mówi że chce by mu pokazać jego granice. Mówię, że nie ma problemu i proszę go o podanie podstawowych danych takich jak miejscowość i numer działki. Tego Pan w stu procentach nie wie, jedynie zna miejscowość ale mówi, że zaraz sięgnie po mapkę, bo zięć mu wydrukował z geoportalu i poda numer działki. Świetnie, już domyślam się, że chce znać granice bo coś mu tam na tej mapie nie gra i pewnie sąsiad orze mu jego pole. Strzał w dziesiątkę, moje podejrzenia okazały się trafne. Oczywiście zlecenie zostało przyjęte, klient zgodził się na oferowaną przez nas cenę za wykonanie i usługi i umówiliśmy termin na spotkanie na gruncie. Około miesiąca później spotkaliśmy się na gruncie, klient, zawiadomieni sąsiedzi o prowadzonych czynnościach wskazania znaków granicznych. Szczerze ? około godziny musiałem tłumaczyć, że dane z geoportalu i przedstawione na nim granice nie są odzwierciedleniem rzeczywistości i jedynie pomiar geodezyjny w terenie jest w stanie ukazać prawdę. Miły Pan przystał na wskazane przez nas punkty, od tych z geoportalu różniły się około 2 metrów.


Do czego służy Nam, geodetom, geoportal ? Osobiście używam geoportalu do "komunikacji" z zamawiającym (firmą projektową, osobą prywatną) w celu określenia zakresu do wykonania mapy do celów projektowych lub innej czynności. Nie ma co tu się rozpisywać, nic innego i lepszego jeszcze nie wymyślono. Projektant może dokładnie określić dany obszar, dzięki czemu unikamy dodatkowej roboty i związanej z tym straty czasu i pieniędzy. Zdarzają się takie sytuacje, że ówcześnie przed wyjazdem w teren nie sprawdzimy jak dojechać do danego miejsca i tu pojawia się on, mobilny geoportal. Wystarczy wpisać miejscowość, numer parceli i woila, pokazuje nam się Nasza pozycja na mapie i działka - świetne rozwiązanie, które znajduje uznanie w oczach wielu wykonawców.


To by było na tyle, zapraszam do dalszej dyskusji w komentarzach. Następne części już wkrótce.


 

#geoportal #geodezja #geodeta #białystok #podlaskie #wznowienie #mapa #klient #zprzymrużeniemoka

103 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page