• Navigeo

Z przymrużeniem oka #1 - GEOPORTAL

Geoportal jako źródło danych, informacji, a może narzędzie które wprowadza ludzi w błąd ?

geoportal białystok dojlidy

Tak w skrócie - GEOPORTAL, czyli internetowy portal zawierający dane i usługi geoprzestrzenne, zawierający takie bazy danych jak dane o charakterze katastralnym (działki), ortofotomapy (zdjęcia wykonane przy użyciu samolotów bądź dronów), państwowy rejestr granic i nazw geograficznych, numeryczny model terenu, bazy danych obiektów geograficznych (BDOT), czy geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu (GESUT).

Na wstępie należy zaznaczyć, iż zawarte tam informacje mają charakter poglądowy, a przedstawione tam dane nie mogą służyć jako narzędzie do ewentualnych sporów. I od tego zaczniemy ... Dzwoni do mnie klient, mówi że chce by mu pokazać jego granice. Mówię, że nie ma problemu i proszę go o podanie podstawowych danych takich jak miejscowość i numer działki. Tego Pan w stu procentach nie wie, jedynie zna miejscowość ale mówi, że zaraz sięgnie po mapkę, bo zięć mu wydrukował z geoportalu i poda numer działki. Świetnie, już domyślam się, że chce znać granice bo coś mu tam na tej mapie nie gra i pewnie sąsiad orze mu jego pole. Strzał w dziesiątkę, moje podejrzenia okazały się trafne. Oczywiście zlecenie zostało przyjęte, klient zgodził się na oferowaną przez nas cenę za wykonanie i usługi i umówiliśmy termin na spotkanie na gruncie. Około miesiąca później spotkaliśmy się na gruncie, klient, zawiadomieni sąsiedzi o prowadzonych czynnościach wskazania znaków granicznych. Szczerze ? około godziny musiałem tłumaczyć, że dane z geoportalu i przedstawione na nim granice nie są odzwierciedleniem rzeczywistości i jedynie pomiar geodezyjny w terenie jest w stanie ukazać prawdę. Miły Pan przystał na wskazane przez nas punkty, od tych z geoportalu różniły się około 2 metrów.


Do czego służy Nam, geodetom, geoportal ? Osobiście używam geoportalu do "komunikacji" z zamawiającym (firmą projektową, osobą prywatną) w celu określenia zakresu do wykonania mapy do celów projektowych lub innej czynności. Nie ma co tu się rozpisywać, nic innego i lepszego jeszcze nie wymyślono. Projektant może dokładnie określić dany obszar, dzięki czemu unikamy dodatkowej roboty i związanej z tym straty czasu i pieniędzy. Zdarzają się takie sytuacje, że ówcześnie przed wyjazdem w teren nie sprawdzimy jak dojechać do danego miejsca i tu pojawia się on, mobilny geoportal. Wystarczy wpisać miejscowość, numer parceli i woila, pokazuje nam się Nasza pozycja na mapie i działka - świetne rozwiązanie, które znajduje uznanie w oczach wielu wykonawców.


To by było na tyle, zapraszam do dalszej dyskusji w komentarzach. Następne części już wkrótce.


#geoportal #geodezja #geodeta #białystok #podlaskie #wznowienie #mapa #klient #zprzymrużeniemoka

76 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

NAVIGEO
GEODEZJA I KARTOGRAFIA

Usługi Geodezyjne
Białystok, ul. Gajowa 79
15-794 Białystok
tel.kom: 888-284-007

e-mail: navigeo.biuro@gmail.com
NIP: 966-185-19-98, REGON: 366986517

TAGS: mapa do celów projektowych, inwentaryzacja geodezyjna, wznowienie granic, podział działki, obsługa inwestycji, tyczenie sieci uzbrojenia terenu, budynków, geodeta białystok, wasilków, supraśl, powykonawcza, mapa, wytyczenie budynku, pomiary, geodezja, choroszcz, juchnowiec, firma geodezyjna, pionowości, inżynier, dobry geodeta, usługi geodezyjne Białystok, drony, UAV, 3d, masy, objętości, pomiary powierzchniowe, nadzór geodezyjny

© 2017 by NAVIGEO