• Navigeo

Setki odbiorników GPS, co wybrać ?


topcon geodezja odbiornik gps glonass gnss
Odbiorniki GPS Topcon Hiper Hr, Hiper Gr, Hiper SR

Czym kierujemy się podczas zakupów odbiornika GPS i na czym nam najbardziej zależy ?


Jeszcze kilka lat temu, a może już nawet kilkanaście gdy zaczęły pojawiać się odbiorniki GPS jako narzędzia pomiarowe w geodezji mieliśmy różne do nich podejście. Ciężko było przekonać inspektorów o jakości pozyskanych danych w ten sposób, a nawet po dziś dzień wielu z nich uważa, że GPS to zło, a pomiary nim wykonywane nie spełniają wymagań technicznych. My, geodeci, użytkownicy "giepsów" wiemy i jesteśmy święcie o tym przekonani, że one ułatwiły nam pracę, a przede wszystkim ją przyspieszyły. Czy są dokładne ? tutaj każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to my odpowiadamy "prawnie" za wykonywanie pomiaru i to my mamy kontrolować czy w momencie mierzenia mamy FIX'a, czy PDOP'y są w normie i czy na dobrej wysokości ustawiliśmy antenę. Każdy pomiar powinniśmy rozpoczynać od kontroli wysokościowej, stawiając nasz sprzęt na punkcie osnowy geodezyjnej o określonych współrzędnych XYZ. Ilość epok pomiarowych do tego celu powinna być wyższa niż 30 (tak jest w standardach technicznych), a z doświadczenia uważam, że minimum 60. Jednak te wszystkie powyższe kwestie są nam geodetom dobrze znane, wiemy, że jak nie ma zasięgu sieci GSM to i tak nic nie pomierzymy, że jak stacja referencyjna do której się łączymy jest za daleko to wyniki naszych pomiarów mogą być obarczone większym błędem, a bo to, a bo tamto.

Tak czy inaczej, GPS'y są, funkcjonują i w końcu, po wielu latach testów, przekonywania niedowiarków i tych co jeszcze do dziś siedzą w jaskiniach mamy lekki mętlik w głowie - czym kierować się podczas zakupu nowego odbiornika ?

Firm świadczących usługi sprzedażowe jest cała masa, w ciągu dekady zalały nas co raz to nowymi technologiami z Chin, Japonii czy USA. Strona wizualna każdego z odbiorników jest podobna, w większości różnią się kolorami, tak to też wiemy, że kolor zielony to Leica, kolor żółty to Topcon, a Trimble jest biało-żółto-szary. Jest też reszta stawki ale powiem szczerze nie biorę ich pod uwagę bo każdy szanujący się geodeta korzysta ze sprawdzonego sprzętu. Wiem, że z powodzeniem funkcjonują setki giepsów wśród firm geodezyjnych, wiem też ile te firmy narzekają na jakość serwisów, wymienne części i dostęp do porządnych sieci GNSS. Właśnie, porządne sieci GNSS ? Topcon - TPInet (bardzo dobra) Leica - SmartNer (bardzo dobra) Trimble - VRSnet (średnia)

ASGeupos (tragedia, ale musiałem o niej wspomnieć).

Cenowo dostęp do nich wszystkich wygląda podobnie, osobiście polecam TPInet. Ważną sprawą jest też fakt, że Topcon zadbał o to by we wszystkich ośrodkach dokumentacji geodezyjno-kartograficznej znalazły się ich operaty potwierdzające uzyskiwanie dokładności.

Następną nurtującą rzeczą jest serwis oraz szybkość reakcji na nieprzyjemne dla nas zdarzenia losowe, czyli padnięta bateria, niedziałająca antena czy przycisk do włączania/wyłączania odbiornika. Może zabrzmi to głupio, ale mając do czynienia już z kilkoma firmami tutaj też muszę polecić Topcon'a i firmę TPI z Warszawy, mająca swoją siedzibę na ul. Bartyckiej 22. Serwis, wymiana, doradztwo na najwyższym poziomie. Niestety nie mogę tego powiedzieć o Trimblu, ale tak wkurzały mnie łamiące się anteny (coś nie stykało), że w rok potrafiłem wymieniać ich około trzech no i te baterie, kurde Trimble - robisz to źle. Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest czas pracy na baterii, czy jest ona wbudowana, a może wyjmowana. Wiadomo, że w przypadku ogniw wbudowanych ewentualny jej koniec łączy się z wizytą w serwisie. Musimy też sprawdzić wcześniej, w jakich cenach występują części wymienne bezpośrednio u sprzedawcy. Osobiście nie polecam używać zamienników z niewiadomego źródła ich pochodzenia. Idziemy dalej - WAGA, im sprzęt lżejszy, tym szybciej będziemy przechodzić z punktu na punkt. Tutaj też mam faworyta sprzętowego - Topcon Hiper SR GSM. Niestety powoli wycofywany ze sprzedaży, ma być zastąpiony nowym modelem.

Reasumując, wybór należy do Was. Sami musicie sobie odpowiedzieć, na czym najbardziej wam zależy. My zakupując sprzęt do firmy kierujemy się trzema zasadami: 1. serwis 2. jakość 3. cena

Zapraszam wszystkich do dyskusji, wiem że nie poruszyłem kwestii dostępów do Galileo, Beidou, GNSS czy też innych - temat jest bardzo szeroki i nie możliwy do wyczerpania. Może ktoś korzysta z "chińskich" odbiorników i może polecić coś na prawdę dobrego, może ktoś ma odmienne zdanie i uważa zupełnie inaczej ? Czekam z niecierpliwością ;)


 

#NowinkiZeSwiataGeodezji #GPS #GNSS #Topcon #Leica #Trimble #Geodezja #Geodeta #Jakość #Serwis #tpinet #vrsnet #smartnet #galileo #hiperSr #hiperGR #hiperHr #TrimbleR6
733 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie